Вітаю!

Ми раді бачити Вас на сайті кафедри Технології зберігання зерна.

Завідувач кафедри Технології зберігання зерна
д.т.н., проф. Станкевич Георгій Миколайович

Всім відомо, що зерно – це найбільш цінний продовольчий, кормовий і стратегічний ресурс нашої країни, її потужний експортний потенціал, завдяки якому Україна поповнює валютну частину бюджету.

Історично склалося так, що в Україні стан зернового господарства і всієї зернової індустрії завжди був, є і буде головним фактором її економічного добробуту, продовольчої безпеки та міжнародного авторитету.

Технолог з післязбиральної обробки і зберігання зерна, поряд з агрономом, які займаються його вирощуванням, є одними з перших і дуже шанованих професій в людській цивілізації. У всі віки і у всіх країнах високо цінувалися фахівці, що забезпечують людство зерном, з якого щодня виробляється безліч різноманітних продуктів харчування, кормових засобів для тварин і птиці, а також різних технічних продуктів.

«Хліб — всьому голова» — здавна кажуть в народі.

Кафедра технології зберігання зерна ОНАХТ з 1938 року займається підготовкою фахівців-технологів для підприємств зернозаготівельної галузі України – хлібоприймальних підприємств, заготівельних, виробничих і фондових елеваторів, потужних зернових терміналів для перевалювання зерна. Вона була і залишається єдиною спеціалізованою кафедрою такого профілю не тільки в Україні, але і в країнах СНД.

• Як визначити якість зерна та насіння олійних культур, що надходять на зберігання?

• Як наділити зерно властивостями, які забезпечували б його багаторічне екологічно чисте зберігання, забезпечуючи стратегічні зернові запаси країни?

• Як забезпечити безпеку зерна, що зберігається?

• Як сформувати промислові партії зерна, щоб гарантувати високі споживні властивості харчових і кормових продуктів, що виробляють із зерна?

Скільки виникає питань … І це в умовах різких змін клімату, в умовах погіршення екологічної обстановки, в умовах поглиблення світової глобалізації та зростаючих економічних ризиків.

Відповіді на подібні питання отримують наші бакалаври, магістри і доктори філософії, яких успішно готує кафедра технології зберігання зерна в рамках спеціальності «Технології зберігання і переробки зерна».

Нині кафедра має найсучаснішу лабораторну базу, якої немає в жодному харчовому ЗВО України, бо вона створювалася за зразком передових зернових компаній нашої країни, які і оснастили лабораторії кафедри найсучаснішими приладами провідних світових фірм-виробників. Саме це дозволяє нашим студентам без «донавчання» на виробництві відразу вливатися в роботу на діючих підприємствах галузі.

Випускники кафедри проходять практику і успішно працюють на провідних підприємствах України, в тому числі і з іноземними інвестиціями – СП ТОВ «НІБУЛОН», ТОВ «Укрелеваторпром», ТОВ «Іллічівський зерновий термінал», ТОВ «Миронівський хлібопродукт», ПАТ «ДПЗКУ» «Одеський зерновий термінал », ТОВ «Агротрейд-Юг», ТОВ «СанТрейд»і багатьох інших.

Хлібозаготівельна галузь в роки незалежності України отримала друге дихання і зараз бурхливо розвивається. Будуються нові сучасні зерносховища, автоматизовані елеватори, безліч портових зернових перевантажувальних терміналів, які оснащені за останнім словом технології і техніки. Ці підприємства здійснюють високоякісну обробку і зберігання зерна, постачають зерном зернопереробні підприємства, забезпечують експорт зерна до багатьох країн світу.

Введення в дію великої кількості нових підприємств створює багато вакансій для інженерних спеціальностей і забезпечує роботою молодих фахівців, в першу чергу – випускників нашої кафедри, попит на яких в галузі дуже високий.

Володіючи отриманими на кафедрі глибокими теоретичними знаннями і професійними практичними навичками, її випускники є конкурентоспроможними на ринку праці. Вони успішно працюють технологами, завідувачами лабораторіями, начальниками змін і цехів, менеджерами, головними фахівцями, директорами і керівниками різного рівня на підприємствах різних форм власності, в проектних організаціях, науково-дослідних і вищих навчальних закладах не тільки України, а й за її межами.

Ми пишаємося нашими випускниками, і на цьому кафедральному сайті Ви вже зможете познайомитися з багатьма з них.

Шановні абітурієнти та всі, хто хоче пов’язати свою долю з зерновою галуззю, яка бурхливо розвивається, приходьте до нас, вступайте до нас на навчання, і ми дамо Вам ключі від Вашого успішного життя – теоретичні знання, практичні навички, вищу освіту, гарантовану роботу за фахом з можливістю зростання і швидкого просування по службовій кар’єрі.

Пам’ятайте, що спеціальність «Технології зберігання і переробки зерна» користується попитом на століття, бо вона забезпечує життя людей. Саме за цією спеціальністю – майбутнє!